Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak

Tłuszczak umiejscowiony pod skórą
Autor zdjęcia: Sikander Iqbal

Tłuszczak jest rodzajem guza, nieokreślonej wielkości oraz kształtu, jest bezbolesny, przesuwalny, zbudowany jest zazwyczaj z tkanki tłuszczowej lub tkanki tłuszczowej otoczonej torebką łącznotkankową. Tłuszczaki zaliczane są do nowotworów niezłośliwych (nie rakowe). Przeważnie występują pojedynczo, lecz zdarzają się, takie, które występują w większej ilości. Tłuszczaka najłatwiej rozpoznać, gdy umiejscowiony jest pod skórą, w przypadku występowania go w głębszych obszarach ludzkich tkanek. Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania tłuszczaka, choć podejrzewa się, że może on mieć związek z genami.

Tłuszczaki mogą powstać w każdym wieku, lecz najczęściej powstają między czterdziestym, a sześćdziesiątym (40-60) rokiem życia. Przynajmniej u jednej osoby na sto rozwija się tłuszczak. Nie ma określonego miejsca gdzie tłuszczaki powstają, mogą tworzyć się dosłownie wszędzie jednak najczęściej mamy do czynienia z tłuszczakami powstającymi pod skórą. Jeśli wielkość tłuszczaka jest mniejsza niż kilka centymetrów zaleca się pozostawienie go w spokoju. Tłuszczak najczęściej występuje w okolicach ramion, pleców bądź klatki piersiowej. O tym, że posiadamy tłuszczaka dowiadujemy się najczęściej w skutek wyczucia zgrubienia pod warstwą skóry, sporadycznie zdarza się, że tłuszczak, który umiejscowiony jest głębiej powoduje ucisk na nerw lub występuje np. na ścianie jelita i wówczas występują dodatkowe objawy typu drętwienia kończyny, której nerwy uciska lub w przypadku tłuszczaka na ścianie jelita może powodować ich niedrożność lub dolegliwości bólowe. Badania na myszach wykazały związek między genami odpowiedzialnymi za otyłość (gen reduktazy HMG IC), a rozwojem tłuszczaków.

Tłuszczak

Tłuszczak – rozmiaru 8cm
Autor zdjęcia: Sebastian E Valbuena, Greg A O’Toole and Eric Roulot

Tłuszczaki leczy się poprzez ich operacyjne usunięcie, tą formę leczenia podejmuje się najczęściej, gdy tłuszczak nadmiernie się rozrasta lub gdy zachowuje się w sposób nietypowy, co może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne. Tłuszczaki usuwane są również w przypadku, gdy pojawiając się pod skórą tworzą defekt kosmetyczny, np., jeśli tłuszczak występuje na odsłoniętej części ciała.

Usunięcie tłuszczaka podskórnego jest prostym zabiegiem chirurgicznym wymagającym jedynie miejscowego znieczulenia. W zależności od wielkości tłuszczaka po wycięciu pozostaje niewielka blizna. W przypadku podejrzeń, że nasz tłuszczak to w rzeczywistości tłuszczakomięsak wykonywane są dodatkowe badani typu rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa lub biopsja. Tłuszczakomięsak jest dużo bardziej niebezpieczny dla zdrowia nowotworem niż tłuszczak. Z dostępnych form leczenia najpopularniejsza to chirurgiczne usunięcie, tłuszczaka można również leczyć za pomocą zastrzyków sterydowych lub odsysając go za pomocą strzykawki i igły. Biopsje stosuje się również w celu zdiagnozowania czy dany guz nie jest nowotworem złośliwym, pobierając próbkę wykonuje się badanie histopatologiczne w celu określenia czy guz wymaga leczenia operacyjnego czy też nie.

Ogólnie rzecz biorąc tłuszczaki rosnące pod skórą nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego. Jednak, jeśli powstają na organach wewnętrznych są dużo bardziej niebezpieczne. Tłuszczak w przewodzie pokarmowym może powodować krwawienie lub np. owrzodzenie. Zmiana formy łagodnej w złośliwą jest dalece mało prawdopodobna jednak znane są przypadki zezłośliwienia się np. tłuszczaków na nerkach. Tłuszczaki podskórne nie dość, że w dużo mniejszym stopniu stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, to również charakteryzują się dużo mniejsza tendencją do nawrotów. Spowodowane jest to faktem, że tłuszczaki położone w głębszych tkankach ciała nie zawsze dają się całkowicie usunąć.

Komentarze

komentarzy

Previous post: